Rok 2020 był dla mnie ważnym rokiem – kończyłam 18 lat, miałam pierwszy kontakt z pracą, zdałam maturę, ale co później? Gdzie zapisać się na studia? Który kierunek wybrać?

Odpowiedzi na te pytania miałam już gotowe od kilku lat – zawsze lubiłam się uczyć, poznawać nowe rzeczy, wydarzenia i ciekawostki. Moim marzeniem zawsze było pojechać do Polski i pójść na filologię, ale po maturze nagle pewności się rozpadły. Władały mną wątpliwości w stylu czy „przeżyję” sama daleko od domu w jakimś mieście, gdzie nikogo nie znam. Brakowało kilka tygodni do końca rekrutacji, a ja dalej rozmyślałam. Jednak, na szczęście czy nieszczęście, zostałam tutaj, we Włoszech. Jedno się nie zmieniło – chciałam dalej studiować języki obce.

W taki oto sposób wylądowałam na Uniwersytecie „La Sapienza” w Rzymie, na kierunku języków obcych, tak dokładniej na kierunku, który nazywa się języki i literatury obce. Aktualnie studiuję język polski i hiszpański i ich literatury (szczerze – nie jestem miłośniczką powieści, ale szaleje za wierszami). Pandemia trochę pokrzyżowała studenckie życie, ale da się przeżyć nawet z wykładami przed ekranem. W zasadzie to ja wolę przez Internet, bo nie muszę się tłuc przez miasto, żeby zdążyć na wykład – mogę sobie wstać kilka minut przed lekcją, przygotować sobie kawę i zasiąść przed komputerem chwilę przed rozpoczęciem. Z drugiej strony szybciej tracę koncentrację, używając telefonu podczas wykładu (nie polecam).

Jak na pierwszy semestr miewam się dobrze, moim pierwszym egzaminem będzie literatura polska, czemu nie? Dzięki szkole polskiej zapoznałam się już z większością przerobionych tematów. Nie chcę zapeszyć, ale mam nadzieje, że będzie wysoka ocena. Najważniejsze to mieć czas dla siebie między niekończącymi się godzinami nauki, szczególnie że w tych czasach odpoczynek to nie taka oczywista rzecz.

Porada dla maturzysty, przyszłego studenta? Niby dopiero zaczęłam moją przygodę naukową na studiach, ale powiem tak – kieruj sercem, w końcu to ty wybierasz, gdzie i na co pójść. Nie musisz na siłę uczyć się przedmiotów, których nie lubisz – na studiach masz wolny wybór. Niemniej jednak zastanów się, czego naprawdę chcesz, co chcesz osiągnąć. Dąż za marzeniami, a kariera będzie przed tobą!

 

Gaia Isola


Lubisz portal polonijny POLONIA TO MY? Dziękujemy!
Polub też nasz fanpage na Facebooku i udostępnij posty.
Powiedz o nas znajomym; jesteśmy też na Instagramie!