Wisława Szymborska 2009.10.23 (1) – Wisława Szymborska – Wikipedia

Nie wiem, czy to przypadek, czy też zrządzenie losu, ale zupełnie niedawno nauczyciel języka włoskiego zainteresował się moim pochodzeniem. Po krótkiej rozmowie podczas szkolnej przerwy zapytał mnie, czy znam poezję Wisławy Szymborskiej. Odpowiedziałam radośnie, że owszem, bo kto by nie znał. 

Na koniec tej krótkiej konwersacji zaproponował mi przygotowanie lekcji, która miałaby przybliżyć tę postać kolegom z włoskiej klasy i podczas której miałabym przeczytać wybrany utworu w języku polskim. I tu zaczęła się moja przygoda, ponieważ, jak tylko zaczęłam zbierać informacje o Szymborskiej, przeglądać wywiady z nią lub jej przyjaciółmi, od razu zdałam sobie sprawę z tego, jak oryginalną postacią była nasza noblistka. 

Jej poezja zbudowana jest z prostych słów i zrozumiałych obrazów. Szymborska dostrzega to, czego inni nie widzą w banale i oczywistości życia codziennego. Wszystkie te refleksje poetka przedstawia w formie humorystycznej, co sprawia, że czytając jej wiersze, można rozładować zły humor i zastanowić się nad tym, co ważne. 

Nie lubiła spotkań, które jej nic nie dawały. Nazywała je „pustymi kaloriami” i skracała do minimum. Oczekiwała ciekawej historii, anegdoty, ale też czegoś autentycznego. Czegoś, co, mogłaby wykorzystać w wierszu, felietonie albo choć przerobić na anegdotę. Jej wieloletni sekretarz Michał Rusinek mówi o niej, że była mistrzynią anegdot, które były dla niej jednocześnie zasłoną dymną przed pytaniami, na które nie chciała odpowiadać. Na niewygodne pytania, a może wtedy, kiedy nie znała na nie odpowiedzi, z wrodzoną sobie elegancją informowała swojego rozmówcę, że to jest dobre pytanie, ale odpowie na nie później i wierszem. 

Szymborska była wielką fanką kiczu. Twierdziła, że tkwi w nim jakaś mądrość ludowa. Przez wiele lat poetka tworzyła tzw. „wyklejanki”, które w formie pocztówek wysyłała swoim znajomym. Zazwyczaj były to kolaże, w których zestawiała zdjęcia, rysunki bądź obrazki pochodzące z różnych epok, należące do innego porządku.

Twórczość Szymborskiej jest obecna na całym świecie. W aplikacji Instagram pod hasztagami #szymborska i #wislawaszymborska znajduje się przeszło 20 tysięcy zdjęć. Wśród nich dużą część stanowią zdjęcia z Azji, Włoch i Francji. 

W Bolonii w 20. rocznicę przyznania Szymborskiej Nobla odbył się trzydniowy festiwal poświęcony jej twórczości, w tym samym roku ukazał się również komiks włoskiej autorki Alice Milani „Wisława Szymborska. Życie w obrazkach”.

Zachęcam wszystkich do czytania poezji, ponieważ zgadzam się z opinią, że czytanie poezji nie jest hobby elitarnym i że poezja może fascynować każdego, niezależnie od profesji.

Nicole Wardęga


Lubisz portal polonijny POLONIA TO MY? Dziękujemy!
Polub też nasz fanpage na Facebooku i udostępnij posty.
Powiedz o nas znajomym; jesteśmy też na Instagramie!