Cześć wszystkim,
Chcielibyśmy podzielić się z Wami pięknym wspomnieniem. W tym roku nasi redaktorzy, Gaia i Jan, dołączyli do Światowego Stowarzyszenia Mediów Polonijnych. Jako dziennikarze, poczuliśmy motywację do reprezentowania nie tylko polonijnych dziennikarzy z Włoch, ale przede wszystkim młodego pokolenia dziennikarzy.

Dzień 1

W najbliższy weekend nasza para kamerzysty i reporterki miała okazję uczestniczyć w VI edycji Światowego Forum Mediów Polonijnych.
Wydarzenie odbyło się przez trzy dni, od 22 do 24 września, w Warszawie. Inauguracja miała miejsce w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie doszło do spotkania dwóch makrogrup dziennikarzy polonijnych, tj. Federacji Mediów Polskich na Wschodzie oraz Światowego Stowarzyszenia Mediów Polonijnych, z ministrem Janem Dziedziczakiem, pełnomocnikiem Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą. Podczas spotkania podkreślono znaczenie mediów jako łącznika informacji, miejsca przepływu informacji, a przede wszystkim jako narzędzia kształtującego i promującego polską tożsamość za granicą.

Jakie są zadania mediów? Wspieranie walki z dezinformacją, zachęcanie nowych pokoleń do kontynuowania nauki w Polsce oraz ciągłe nauczanie języka polskiego poza standardowymi miejscami spotkań rodaków, takimi jak dom, szkoła czy kościół.

Po oficjalnej części, Forum przeniosło się do Centrum Okopowa, gdzie uczestnicy mieli okazję spędzić wspólnie czas przy dźwiękach muzyki. Wystąpili tam Artur Gotza z szerokim repertuarem swoich piosenek oraz Danuta Zasada z bardzo wzruszającym utworem, który wszyscy śpiewali razem. Jak to zostało wyrażone w refrenie piosenki “Ballada Polonijna”

 Jesteśmy tu, bo mamy wspólny cel,choć bywa różnie, czasem trudno i pełno cieni. Polonia łączy się od lat,a szczęśliwi ludzie tworzą lepszy świat.

Dzień 2

Drugi dzień obfitował w liczne i intensywne prelekcje i warsztaty na tematy mające wpływ na pracę dziennikarzy na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii. Omówiono następujące zagadnienia:

  • jak korzystać skutecznie sztuczną inteligencję;
  • jak unikać stawania się “gwiazdą mema”.
  • jak unikać problemów prawnych, w szczególności związanych z prawem autorskim.
  • jak zachęcić młodych do odkrywania świata dziennikarstwa.
  • jaka jest przyszłość mediów.

Po całym dniu dyskusji uczestnicy mogli udać się na zwiedzanie Łazienek Królewskich, gdzie odwiedzili m.in. Starą Oranżerię i Pałac na wodzie. Towarzyszyli im fantastyczni przewodnicy, którzy nie szczędzili anegdot i ciekawostek na temat tego miejsca.

Dzień 3

Ostatni dzień poświęcono różnym problemom, z jakimi borykają się polscy dziennikarze, ze szczególnym naciskiem na kwestię pomocy naszym członkom na Białorusi i Ukrainie. Innym istotnym tematem była idea wzmocnienia wspólnoty mediów polonijnych oraz strategii budowania propolskiego lobby. Na zakończenie odbyło się bardziej kameralne spotkanie stowarzyszenia, podczas którego przedstawiono propozycje i rady dotyczące dalszych działań w nadchodzących latach.

W imieniu naszych młodych chcielibyśmy serdecznie podziękować całemu stowarzyszeniu za serdeczne przyjęcie, za możliwość spotkania z innymi dziennikarzami dzieląc się swoimi umiejętnościami, przemyśleniami i obawami. Szczególne słowa uznania kierujemy w stronę Pani wiceprezes Anny Traczewskiej, która zapoznała nas z tą ogromną i różnorodną rodziną. Dziękujemy także Pani Prezes Stowarzyszenia Teresie Sygrarek za jej motywację do kontynuacji pracy oraz możliwość pomocy i współpracy z pozostałą redakcją. Nasze podziękowania kierujemy także do wszystkich uczestników. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mieli okazję spotkać się ponownie, ponieważ wszyscy Polacy to jedna wielka rodzina ❤️

Tekst Gaia Isola i zdjęcia Jan Rzepka


Lubisz portal polonijny POLONIA TO MY? Dziękujemy!
Polub też nasz fanpage na Facebooku i udostępnij posty.
Powiedz o nas znajomym; jesteśmy też na Instagramie!