Obywatel polski ma prawo uczestniczyć w referendum oraz wybierać Prezydenta Rzeczypospolitej, posłów, senatorów i przedstawicieli organów samorządu terytorialnego, jeżeli w dniu głosowania ma ukończone 18 lat” – art. 62 Kodeks wyborczy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej

Oznacza to, że aktywne prawo do głosowania przysługuje każdemu obywatelowi polskiemu, niezależnie od płci, przynależności narodowej, rasowej, wyznania czy czasu zamieszkania w Polsce. Jednakże prawo wyborcze to nie tylko przywilej, lecz także obowiązek każdego obywatela polskiego, nawet jeśli mieszka za granicą.

Zbliżają się wybory parlamentarne i senackie, które odbędą się 15 października 2023 roku. Jako młoda Polka mieszkająca we Włoszech, która właśnie ukończyła 19 lat, zadałam sobie ważne pytanie: “Dlaczego powinnam głosować?”. Odpowiedź jest bardzo prosta – “ponieważ każdy głos ma znaczenie“. To nie są tylko słowa, którymi politycy starają się nas przekonać podczas kampanii wyborczych, ale ogólna prawda.

Dlaczego więc warto głosować?

Po pierwsze, mieszkamy w demokratycznym kraju, co oznacza, że każdy obywatel, niezależnie od wieku, statusu społecznego, płci czy innych czynników, ma prawo wyrażać swoje polityczne przekonania i wpływać na kształt naszego kraju poprzez udział w wyborach. To my wybieramy naszych przedstawicieli w rządzie.

Głosowanie daje nam również możliwość kształtowania przyszłości naszej i przyszłych pokoleń. W trakcie kampanii wyborczych możemy zapoznać się z programami różnych kandydatów i wybrać tych, którzy reprezentują nasze wartości i pomysły na zmiany w naszym społeczeństwie. Nie warto przyjmować negatywnego stanowiska i myśleć, że “i tak wszystko zostanie po staremu”. Nasz głos ma potencjał do zmiany.

Głosując, mamy także wpływ na to, w jaki sposób są wydawane nasze podatki. Jednym z obowiązków obywateli jest płacenie podatków, które stanowią źródło finansowania infrastruktury publicznej i usług niezbędnych do życia. Poprzez udział w wyborach możemy wpływać na to, jak te środki są wydawane lub inwestowane, ponieważ to wybrani przez nas przedstawiciele podejmują decyzje w tej sprawie.

Jak zagłosować za granicą?

Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, głosowanie jest dostępne i proste. Nawet obywatele polscy mieszkający za granicą mogą wziąć udział w tych wyborach. Wystarczy posiadać ważny polski dokument tożsamości (paszport lub dowód osobisty) i zarejestrować się w spisie wyborców prowadzonym przez konsula na danym terenie. W tym roku powstało aż 402 nowych obwodów wyborczych, z czego najwięcej w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Niemczech. We Włoszech będzie można głosować w 8 obwodach wyborczych: 2 w Rzymie, 2 w Mediolanie, 1 w Cagliari, w Neapolu, Palermo oraz w Bolonii.

Głosując, nie tylko wyrażamy swoją miłość do ojczyzny i troskę o jej los, ale także dajemy przykład innym. Obecnie mamy szansę na najwyższą frekwencję w wyborach parlamentarnych od 4 czerwca 1989 roku, a wszystko wskazuje na to, że uda się pobijać ten rekord. Coraz więcej osób rejestruje się w spisach wyborczych i wnosi o zaświadczenia o prawie do głosowania. Niemniej jednak nadal wiele osób decyduje się na nieuczestniczenie w wyborach. Dlatego warto nie tylko samemu głosować, ale także zachęcać innych do udziału w życiu politycznym naszego kraju, aby zbudować społeczeństwo aktywnie zaangażowane w sprawy państwa. Rezygnując z prawa do głosowania, pozbawiamy siebie także prawa do krytyki – trudno narzekać na coś, jeśli sami nie próbowaliśmy tego zmienić.

Podsumowując, głosowanie to nie tylko prawo, ale także przywilej i obowiązek. To również silny gest poparcia dla naszych przekonań, wartości, światopoglądu i idei politycznych, których bronimy poprzez udział w procesie wyborczym.

UWAGA DROGI CZYTELNIKU! Jeśli jeszcze nie jesteś zarejestrowany na liście wyborczej, masz czas do 10 października. Poniżej znajdziesz link do strony e-wybory, na której możesz się zarejestrować i wybrać najdogodniejszą dla Ciebie komisję wyborczą.

https://ewybory.msz.gov.pl/ 

Patrycja Ekstowicz


Lubisz portal polonijny POLONIA TO MY? Dziękujemy!
Polub też nasz fanpage na Facebooku i udostępnij posty.
Powiedz o nas znajomym; jesteśmy też na Instagramie!