Pierwszy Kongres Młodzieży Polonijnej już się skończył. Przyjechaliśmy do Rzymu nie wiedząc czego się spodziewać, ale teraz z dumą opowiadamy ile to doświadczenie nauczyło nas, ile nowych fantastycznych osób poznaliśmy i ile dodało nam chęci aby działać razem.

Od 28 do 30 października w Domu Polski im. Jana Pawła II, odbywały się warsztaty prowadzone przez różnych specjalistów. Pierwsze zajęcia integracyjne były prowadzone przez Panią Aleksandrę  Pulcer oraz Zenonę Bańkowską, wszyscy poznaliśmy  się lepiej, i od razu poczuliśmy się jak polska rodzina  pochodząca z różnych regionów Włoch ( Lazio, Campania, Marche, Sardegna, Emilia Romagna , Lombardia i Veneto).

Na drugi dzień warsztaty dotyczyły pracy w grupie, zrozumieliśmy, że każdy może mieć inną rolę ale jednocześnie być niezastąpioną osobą. Uzupełniliśmy interesujący test, dzięki któremu dowiedzieliśmy się jaką role możemy pełnić w naszej grupie.

Od Pani Uli i Pana Witolda Rzepczak, dziennikarzy telewizji Polsat, dowiedzieliśmy się wielu tajemnic świata dziennikarskiego oraz ciekawostek z punktu widzenia operatora, czyli to co się dzieje za kamerą. Mieliśmy też możliwość poznać online polską blogerkę i dziennikarkę, Panią Ulę Chincz, której dziękujemy serdecznie za rady i miłe słowa.

Dzięki Pani Annie Traczewskiej dowiedzieliśmy się jak stworzyć czy też zarządzać stowarzyszeniem (dowiedzieliśmy się że wcale to nie jest łatwe zadanie).

No i jak zapomnieć o wykładzie naszego wspaniałego technika Pana Mauro Radici, który nas wprowadził w świat grafiki i opowiedział nam jak ruszać się najlepiej w świecie social media.

Jak sami zauważyliście nasz czas był wypełniony w 100% i nigdy się nie zatrzymaliśmy. Każdy warsztat różnił się od siebie i każdy nauczył nas czegoś nowego. Oczywiście nie zabrakło momentów zabawy, nie wspominając o pysznych Pizzach i spacerów wieczorowych po Rzymie!

Chcielibyśmy bardzo podziękować Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Konsulatowi przy Ambasadzie RP w Rzymie oraz Stowarzyszeniu Nauczycieli Języka i Kultury Polskiej w Rzymie za sfinansowanie tego projektu.

Za te wszystkie wspaniałe momenty chcielibyśmy serdecznie podziękować Pani Danucie Stryjak i Pani Alinie Mazańskiej, bez nich ten kongres nie byłby możliwy.

Dziękujemy, dziękujemy, dziękujemy!

Liczymy że na drugim kongresie znowu się spotkamy, spędzimy więcej wspólnych chwil i  że poznamy więcej nowych młodych ludzi! A teraz nasza kolej zacząć działać, czekajcie na nowości na naszej stronie Polonia To My ale przede wszystkim na naszych portalach społecznościowych!

Weronika Goszczynska i Daniel Zeneli


Lubisz portal polonijny POLONIA TO MY? Dziękujemy!
Polub też nasz fanpage na Facebooku i udostępnij posty.
Powiedz o nas znajomym; jesteśmy też na Instagramie!