W dniach 16 – 23 sierpnia b.r. w Lublinie odbyła się pierwsza edycja programu stypendialnego pt. „Młodzi Ambasadorzy Polskości” zorganizowanego przez Instytut im. gen. Władysława Andersa. Stypendium miało na celu wyróżnienie młodych Polaków będących mieszkańcami państw Europy Zachodniej i aktywnie uczestniczących w życiu swoich lokalnych społeczności. Przez ten tydzień miasto gościło Polaków mieszkających na co dzień w Belgii, Hiszpanii, Holandii i we Włoszech. W ramach programu uczestnicy spędzili na Lubelszczyźnie 8 aktywnych dni, w czasie których wzięli udział w profesjonalnych warsztatach z zakresu m.in. zarządzania organizacją pozarządową, wystąpień publicznych i autoprezentacji, pozyskiwania funduszy na działalność prospołeczną oraz odbyli szereg spotkań z przedstawicielami lubelskich instytucji publicznych i organizacji społecznych.
Pierwszego dnia programu stypendyści spotkali się w siedzibie Instytutu Andersa oraz zapoznali się z organizatorami na warsztatach integracyjnych. Następnie, przedstawiono cele i dotychczasową działalność Instytutu Andersa. Korzystając z pięknej pogody, uczestnicy zostali oprowadzeni po najważniejszych miejscach na mapie Lublina. Wieczorem, organizatorzy oraz stypendyści wzięli udział w integracyjnej kolacji. Drugi dzień programu rozpoczął się intensywnie. Z samego rana uczestnicy wzięli udział w szkoleniu z marketingu i budowania marki osobistej przeprowadzonym przez Panią Karolinę Cala-Lewtak. Przedstawiona wiedza skupiała się wokół rozwijania profili społecznościowych organizacji polonijnych lub instytucji, do których należą stypendyści, a także umiejętności promowania treści w taki sposób, aby dotarły one do jak największej liczby odbiorców. Druga część dnia poświęcona została szkoleniu z Panem Michałem Dworskim z zakresu poszukiwania funduszy na działalność organizacji prospołecznej. Szkoleniowiec zapoznał uczestników z podstawami fundraisingu oraz przedstawił możliwości pozyskiwania środków na realizacje celów, do których zostały powołane podmioty przez nich prowadzone. W czwartek, będącym trzecim dniem programu, stypendyści wzięli udział w warsztatach z autoprezentacji oraz wystąpień publicznych, które poprowadził Pan Michał Trantau, dzieląc się swoją wiedzą, która nabył dzięki pracy w telewizji. Młodzi przedstawiciele Polonii mogli również sprawdzić się w czasie ćwiczeń jako mówcy, pod pilnym okiem doświadczonego prezentera. Po obiedzie odbyło się spotkanie z Panem Krzysztofem Grząbą, który przeprowadził szkolenie z negocjacji, przykładowych metod ich skutecznego prowadzenia oraz budowania pożądanych więzi z innymi uczestnikami pertraktacji. W piątek, stypendyści odwiedzili Lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Na początku, Pan Doktor Robert Derewenda – dyrektor IPN w Lublinie, powitał przedstawicieli Polonii oraz opowiedział o działalności tej instytucji. Następnie, Pan Adrian Lesiakowski przeniósł słuchaczy w czasie i przedstawił zasłużonych Polaków, którzy mieli duży udział w rozwoju nauki i techniki na skalę światową. Na koniec spotkania w Instytucie, Pani Doktor Katarzyna Zawadka zaprezentowała gry planszowe o tematyce historycznej. W dalszej części dnia zwiedzono „Piwnicę pod Fortuną”, ulokowaną w kamienicy Lubomelskich przy ulicy Rynek 8, w której znajdują się zabytkowe polichromie. O historii tego miejsca opowiedział Pan Łukasz Konopa z Fundacji Konteksty.
Stypendyści spędzali aktywnie czas nie tylko w Lublinie. Piątego dnia, uczestnicy i organizatorzy wybrali się do Zamościa. Po przyjeździe, stypendyści zwiedzili Akademię Zamojską pod przewodnictwem prorektora ds. kształcenia, Pana Doktora Ryszarda Pankiewicza, który pokrótce przedstawił profil uczelni. Następnie, uczestnicy wzięli udział w warsztatach dotyczących opracowywania strategii i analiz z Panem Doktorem Błażejem Sajdukiem, których celem było przygotowanie do opracowania strategii rozwoju organizacji polonijnych w Europie Zachodniej. W dalszej kolejności odbyła się wizyta w zamojskim ratuszu, gdzie dzięki uprzejmości Pani Prezydent Anny Marii Antos goście mieli niepowtarzalną okazję wejść na balkon na szczycie wieży ratuszowej skąd rozpościerał się widok na panoramę Zamościa. Na koniec, grupa wyruszyła na zwiedzanie Starego Miasta. Lokalny przewodnik – Pan Waldemar Kaźmierczak – oprowadził stypendystów po najważniejszych zabytkach „miasta idealnego” oraz opowiedział o jego wyjątkowości na skalę światową. Szósty dzień poświęcony został warsztatom menadżerskim pt. „Skuteczny Lider”, które poprowadził Pan Krzysztof Pilarczyk z firmy Door. Były to pierwsze zajęcia w ramach dwudniowego szkolenia menadżerskiego, mającego na celu podniesienie kompetencji w zarządzaniu. Uczestnicy mieli okazję sprawdzić swój typ osobowości oraz na podstawie uzyskanego wyniku, poznali dostosowany do siebie typ zarządzania.
Popołudniu, stypendyści wzięli udział w lekcji historii w Państwowym Muzeum na Majdanku, którą poprowadził Pan Michał Janik. Poniedziałek był ostatnim dniem poświęconym szkoleniom. Od samego rana kontynuowane były warsztaty z Panem Krzysztofem Pilarczykiem. Tym razem uczestnicy dowiedzieli się o organizowaniu pracy w zespole projektowym. Stypendyści uzyskali specjalistyczną wiedzę, jak również tą przydatną w codziennych kontaktach międzyludzkich. Następnie, odbyło się szkolenie z fact checkingu i weryfikacji informacji z Panem Marcelem Kiełtyką ze stowarzyszenia Demagog, które dostarczyło wiedzy na temat rozpoznawania fake newsów i radzenia sobie z dezinformacją w mediach.
23 sierpnia był ostatnim dnie pobytu stypendystów na Lubelszczyźnie, co oznaczało dla wszystkich dzień pożegnania. Na porannym spotkaniu podsumowującym cały projekt, organizatorzy podziękowali uczestnikom za przyjazd i wspólnie spędzony czas wręczyli im certyfikaty i pamiątkowe zdjęcia. Nie obyło się bez łez wzruszenia. Takie reakcje były dowodem na to, że zarówno dla członków Instytutu, jak i stypendystów, był to niezwykle wartościowy i pełen pozytywnych wrażeń tydzień, w czasie którego nie tylko uczestnicy mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę i rozwinąć kompetencje miękkie, ale także była to sposobność do zawarcia nowych wartościowych znajomości, które z pewnością będą kontynuowane w przyszłości.
Lubisz portal polonijny POLONIA TO MY? Dziękujemy!
Polub też nasz fanpage na Facebooku i udostępnij posty.
Powiedz o nas znajomym; jesteśmy też na Instagramie!