Caldarola znajduje się w środkowych Włoszech, w regionie Marche, w prowincji Macerata, w pobliżu granicy oddzielającej Marche od Umbrii. W tym miasteczku usytuowanym na wzgórzu i liczącym 1709 mieszkańców znajduje się średniowieczny Zamek Pallotta. Caldarola ma 6 dzielnic: Vestignano, Croce, Pievefavera, Valcimarra, Bistocco i Castiglione di Croce.

W samym centrum Caldaroli znajduje się duży plac Vittorio Emanuele II z kościołem San Martino (poważnie zniszczonym przez trzęsienie ziemi w 2016 roku) oraz kilka sklepów. Idąc w głąb miasta, dochodzi się do Zamku Pallotta, który jest częścią murów obronnych Caldaroli. Jeszcze kilka lat temu ten średniowieczny zamek cieszył odwiedzających swoją świetnością. Do obejrzenia był piękny salon, dwie sale herbowe, biblioteka, pokoje gościnne, ogromna sala rycerska z wystawą ubiorów.

Szczególną uwagą darzona była ekspozycja karoc i rzeźb, wozownia i przepiękny park. Zamek był otwarty dla zwiedzających, posiadał nawet restaurację, w której można było zjeść typowe dania z Marche. Zamek Pallotta jest bliski mojemu sercu, gdyż w jego archiwach jest wzmianka o wizycie w 1644 roku Jana II Kazimierza Wazy, przyszłego króla Polski. Przez cały maj był on gościem kardynała Giovanni Battista Pallotty jako kardynał Kazimierz.

Podobnie jak wiele włoskich miast, również Caldarola ma swoje tradycje. Corocznie od 1983 r. w pierwszą i drugą niedzielę sierpnia odbywa się tu rekonstrukcja historyczna średniowiecznego zamkowego turnieju „Giostra de le Castella”. Podczas tego wydarzenia można zobaczyć pokazy antycznej sztuki żonglowania flagami, parady rycerzy, dam i innych przebranych postaci oraz skosztować tradycyjnych potraw z „Osteria della Luna”.

Julia Veronica Radici


Lubisz portal polonijny POLONIA TO MY? Dziękujemy!
Polub też nasz fanpage na Facebooku i udostępnij posty.
Powiedz o nas znajomym; jesteśmy też na Instagramie!