Chociaż raz w życiu każdy Polak czytał bajki znanego pisarza – Ignacego Krasickiego. Przyjemne do słuchania oraz łatwe do zapamiętania.

Kim był dzisiejszy bohater? Należący do epoki oświecenia był poetą, prozaikiem i najwybitniejszym twórcą tych lat. Współpracował z królem Stanisławem Augustem Poniatowski w rozwoju kulturalnym Polski. Jego twórczość literacka obejmuje wiele gatunków – satyry, poematy heroikomiczne, powieści i na koniec bajki.
Ignacy Krasicki tworzył swój zbiór bajek „Bajki i przypowieści na cztery części podzielone” przez cztery lata (1776–1778 r.), natomiast ich kontynuacja, „Bajki nowe”, powstały w latach 1779-1780.
Bajki Krasickiego to krótkie utwory pisane wierszem, z prostą historią, zawierające prostą lekcję życia. Jako główne postacie pojawiały się zwykle zwierzęta, które przedstawiały ludzkie cechy.

Lew pokorny

Źle zmyślać, źle i prawdę mówić w pańskim dworze.
Lew, chcąc wszystkich przeświadczyć o swojej pokorze,
Kazał się jawnie ganić. Rzekł lis: «Jesteś winny,
Boś zbyt dobry, zbyt łaskaw, zbytnie dobroczynny».
Owca widząc, że kontent, gdy liszka ganiła,
Rzekła: «Okrutnyś, żarłok, tyran». — Już nie żyła.

Lew, lis i owca to uosobienia trzech cech: pierwsza postać symbolizuje pychę, czyli nadmierną pewność siebie, druga to chytrość i przebiegłość, a ostatnia – naiwność i niewinność.
Morał tej bajki jest taki, że jeśli jest się szczerym i mówi się prawdę, trzeba się liczyć z konsekwencjami, szczególnie jeśli tę prawdę mówi się silniejszym od nas.

Daremna praca

Nie chcąc się Jędrzej uczyć, zmazał abecadło;
Widząc się szpetnym, potłukł w kawałki zwierściadło;
Słysząc się złym, chciał stłumić wieść przemysły swymi:
Nie mógł się zrobić głuchym, a drugich niemymi.

Podmiotem litycznym jest w tej bajce człowiek, który przez swoje lenistwo znalazł się w centrum uwagi plotkarzy. Okrutna nauczka, lecz jak najbardziej prawdziwa – nigdzie nie zajdziesz bez wiedzy i nauki.

Literatura przeszłości wciąż może być przydatna, ponieważ odzwierciedla pewne aktualne problemy człowieka. Serdecznie zapraszam Cię do lektury bajek Krasickiego – może dowiesz się czegoś nowego o życiu.

Gaia Isola

 


Lubisz portal polonijny POLONIA TO MY? Dziękujemy!
Polub też nasz fanpage na Facebooku i udostępnij posty.
Powiedz o nas znajomym; jesteśmy też na Instagramie!