O NAS

POLONIA TO MY!

Hej Polonio!

Przedstawiamy nam nasze nowe miejsce w sieci: „Polonia to my” – stronę stworzoną dla nas, młodych Polaków mieszkających we Włoszech, o nas – o naszym świecie, radościach, problemach i tęsknotach i przez nas – to my, młodzi, od początku zajmujemy się i jej tworzeniem.

Kochamy Włochy, kraj, w którym żyjemy, ale kochamy też naszą ojczyznę i mimo że w Polsce nie mieszkamy, często nawet urodziliśmy się już poza jej granicami, nie zmienia to faktu, że jest dla nas ważna, jest nam bliska i interesujemy się tym, co dzieje w kraju, z którego pochodzą nasi rodzice czy dziadkowie. Chcemy opowiadać o młodych Polakach mieszkających we Włoszech, ale też tych, którzy wrócili do Polski i tam zaczęli nowe życie. Chcemy przypominać o sławnych Polakach, którzy zapisali się w historii Włoch – bardzo pilnie śledzimy tu ich losy. Chcemy dzielić się z Wami naszymi radościami, sukcesami, opowiadać o naszym życiu za granicą, ale również pisać o problemach, z którymi się mierzymy i wyzwaniach, przed którymi, jak każdy młody człowiek, musimy się mierzyć. Niezwykle ważne jest dla nas również pisanie w języku polskim i ciągły kontakt z polską kulturą.

Jesteśmy zwykłą młodzieżą, która uczy się, południami pracuje i uwielbia podróżować, wychodzić ze znajomymi, chodzić do kina, słuchać muzyki i uważamy, że świat to wielki skarb do odkrycia. Zdecydowaliśmy się stworzyć to miejsce dla nas i dla Was i mamy nadzieję, że zaciekawimy Was na tyle, że zostaniecie z nami na dłużej, a może – kto wie – zechcecie do nas dołączyć.

Rozgośćcie się na stronie „Polonia to my” i bądźcie z nami!
Redakcja

 

POWODZENIA OD PANI DANUTA STRYJAK
Prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Języka i Kultury Polskiej w Rzymie

Moi Drodzy,
pomysł utworzenia strony internetowej prowadzonej przez młodych Polaków dla młodych Polaków mieszkających we Włoszech dojrzewał we mnie długo a zrodził się podczas wielu rozmów z moimi uczniami ze Szkoły Polskiej w Rzymie, którzy teraz kończą już powoli studia i zaczynają swoje zawodowe życie!

Od zawsze marzyłam, aby młodzi Polacy z Włoch, uczęszczający lub nie do polskich bądź polonijnych szkół, ci z północy Włoch, z centrum albo z południa, ci którzy myślą o wyjeździe do Polski albo o pozostaniu we Włoszech, mieli swoje miejsce- miejsce, które będzie ich łączyć i integrować, które sami, wspólnie od podstaw stworzą i które stanie się dla nich ważne, intersujące i inspirujące.

Bardzo się cieszę, że pani konsul Agata Ibek – Wojtasik nie tylko podzielała mój pomysł, ale jeszcze wspierała nas i dopingowała aby projekt wystartował. W ramach Stowarzyszenia Nauczycieli Języka i Kultury Polskiej w Rzymie, działającego przy Szkole Polskiej w Rzymie, którego mam ogromny zaszczyt być współtwórcą i od wielu lat prezesem, zgłosiliśmy w 2020 r. do Wydziału Konsularnego projekt, który ku mojej ogromnej radości został zaakceptowany.

Udało nam się skupić wokół tego projektu grupę fantastycznych młodych ludzi polskiego pochodzenia, którzy pod kierunkiem pana Maura Radici z agencji MovinRoots oraz dwóch energetycznych nauczycielek pani Aliny Mazańskiej i pani Anny Siek zrealizowali moje marzenie – utworzyli stronę ” Polonia to my!”.

Nazwa, którą wybrali sami młodzi redaktorzy jednak zobowiązuje! Oddajemy w wasze ręce stronę, która musi zmieniać się, dojrzewać, tak ja wy- jej twórcy. Ta strona od początku należy do Was- młodych! Mam nadzieję, że dołączą do was szybko wasi koledzy i koleżanki z całych Włoch i razem, wspólnie będzie tworzyć to miejsce. Bo to wy jesteście Polonią ! To wy za chwilę będziecie kształtować oblicze Polonii. To na was liczą zastępy dawnych i obecnych działaczy, twórców życia polonijnego. A we mnie, skoro już zrealizowaliście jedno z moim marzeń, rośnie powoli następne!

Czekam aż zaczniecie pracę na rzecz Polski, niezależnie od miejsca, w którym przyjdzie wam mieszkać i oficjalnego języka jakim się tam będziecie posługiwać. Czekamy na was, na wasze pomysły, na waszą pasję i na wasze zaangażowanie! Marzę o tym abyście byli najlepszymi ambasadorami Polski i polskości.
Powodzenia!

Danuta Stryjak
Prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Języka i Kultury Polskiej w Rzymie
Kierownik Szkoły Polskiej im. Gustawa Herlinga Grudzińskiego
przy Ambasadzie RP w Rzymie

WIADOMOŚĆ POWITALNA OD J.E. PANI ANNA MARIA ANDERS
AMBASADOR RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ WE WŁOSZECH

 

 

IDEA

POLONIA TO MY.PL to idea Stowarzyszenia Nauczycieli Języka i Kultury Polskiej w Rzymie

 

PROJEKT

Projekt współfinansowany ze środków polonijnych MSZ

 

PRZESŁANIE GRATULACJI OD PANI AGATY IBEK-WOJTASIK
KONSUL RP – KIEROWNIK WYDZIAŁU KONSULARNEGO I POLONII

Serdecznie gratuluję wszystkim twórcom strony Polonia to My! Bez Waszego zaangażowania i Waszej kreatywności projekt ten nie mógłby zostać zrealizowany. Mam szczerą nadzieję, że wysiłek włożony w stworzenie strony internetowej dla młodzieży polonijnej we Włoszech stanie się początkiem bardzo fajnej przygody.

Jako placówka dyplomatyczna chcieliśmy dać młodzieży polonijnej instrumentarium, forum do dzielenia się z innymi własnymi historiami, pasjami, ale też problemami i znajdywaniem ich rozwiązań. Wierzę, że ta strona, która w kolejnych latach będzie rozwijana i do której będą dodawane nowe funkcjonalności, przyczyni się do tego, że powstanie między Wami poczucie swoistej wspólnoty opartej na pochodzeniu i doświadczeniach życia we Włoszech i że poczujecie się naprawdę dumnym z bycia Polką i Polakiem we Italii. Mam nadzieję, że nawiążą się między Wami różne kontakty, powstanie networking, który w jakiś sposób ułatwi Wam funkcjonowanie we Włoszech czy też powrót do Polski. Ponadto, wirtualny świat nie ma granic – w ten sposób będziedzie na pewno mogli też łatwiej zapoznać się z innymi Młodymi Polakami zamieszkującymi w różnych zakątkach globu, a także w samej Polsce.

Oddajemy tę stronę internetową w Wasze ręcę – to od Was będzie zależał jej sukces!

Placówka dyplomatyczna pozostaje do Waszej dyspozycji będziemy się starać odpowiadać na Wasze potrzeby. Liczę, że wspólnie uda nam się zrealizować jeszcze wiele ciekawych projektów. Powodzenia!

Agata Ibek-Wojtasik
Konsul RP
Kierownik Wydziału Konsularnego i Polonii

Ambasada RP w Rzymie

Close