Czy wiecie, że dzisiaj jest wyjątkowy dzień? Słyszeliście kiedyś o Dniu bez Komputera? Inicjatywa powstała w 2007 roku, miała przypomnieć o tym, ile czasu marnujemy przed ekranem, zamiast być z rodziną. Obecnie komputer i inne urządzenia elektryczne są częścią naszego codziennego życia, prywatnego i zawodowego. Spróbujemy przeanalizować wady i zalety płynące z korzystania z nich.
Czym jest Shutdown Day?
Nazwa dnia pochodzi od kanadyjskiej kampanii społecznej sprzed 15 lat zatytułowanej „Shutdown Day”. Spróbujmy sobie przypomnieć, jak wyglądał świat w tamtych czasach. Na przykład ja byłam w podstawówce, bawiłam się lalkami i nie miałam jeszcze komputera, więc mama zabierała mnie w te miejscach, gdzie można było skorzystać z komputera za opłatą, żebym mogła pograć w gierki. A teraz wyobraź sobie ludzi pracujących w branży IT, gdzie komputer był dla nich czymś normalnym.
Twórca kampanii, Denis Bystrov, spędzał dużo czasu przed ekranem – był z zawodu programistą. Praca bardzo go pochłaniała. Pewnego dnia postanowił z kolegami informatykami i przekazać ludziom wiadomość w formie wyzwania. Powstała strona internetowa, na której na ekranie pojawiało się pytanie: „Czy myślisz, że możesz trzymać się z dala od komputerów przez przynajmniej 24 godziny, a jeśli tak, czy możesz to obiecać?”. Proste pytanie, które jednak odbiło się szerokim echem na świecie – 24 marca 2007 r. w wydarzeniu wzięło udział ponad 65 000 osób.
Z czasem inicjatywa straciła swój oficjalny status, ale pamięta się o niej do dziś, rozszerzając ją na zakaz używania także inne urządzeń elektronicznym.
Wydarzenie nie ma stałej daty, wypada zwykle w pierwszą sobotę maja. Wyjątkowo w Polsce obchodzone jest dzisiaj, w środę, bo to święto narodowe. Idealny dzień na wyjście z domu, a także uczczenie Dnia Konstytucji podczas orzeźwiającego spaceru.
Jak zmieniło się życie codzienne wraz z pojawieniem się urządzeń elektronicznych?
Komputer zaczął się pojawiać w domach w latach 80. XX w. i zrewolucjonizował codzienne życie ludzi. Nareszcie można było rozmawiać z osobami po drugiej stronie świata bez korzystania z tradycyjnych metod, takich jak poczta papierowa, która zajmowała za dużo czasu.
Razem z komputerem możemy wymienić inne urządzenia elektroniczne: smartfony, laptopy, tablety. Każda z nich z czasem ułatwiała człowiekowi różne zadania, takie jak dzwonienie do klienta, wysyłanie e-maili. Proste czynności, w których wystarczy jedno kliknięcie: dziś, by zmierzyć czas, nie potrzebujesz stopera, wystarczy telefon; by napisać informację, nie potrzebujesz długopisu i kartki, tylko notatki z telefonu. Technologia rozwinęła się tak bardzo, że czasami czujemy się zbyt leniwi, aby użyć jakiegoś analogowego narzędzia – to niby absurd, ale istnieje na przykład aplikacja na iPhone’a, która mierzy rozmiar rzeczy z aparatu.
Myślę, że słuszne jest poświęcenie części artykułu sytuacji, której doświadczyliśmy w czasie pandemii. We Włoszech, kraju, który ucierpiał najbardziej w Europie, przez wiele miesięcy byliśmy zamknięci w domu dla naszego bezpieczeństwa. Oprócz członków rodziny, nasze jedyne źródła socjalizacji były filtrowane przez urządzenia elektroniczne. Szkoła odbywała się online, niektóre prace można było wykonywać przez internet, a rozmowy telefoniczne z przyjaciółmi stały się czymś normalnym.
W tym okresie świat biznesu przeanalizował nasze zachowanie w domu i zrozumiał, że nawet po pandemii pozostaliśmy wierni usługom online, ponieważ są one łatwiejsze, bardziej dostępne i porównując z czasem przed pandemią, dziś na ulicy widać o wielu więcej riderów wiozących jedzenie.
Uzależnienia związane z korzystaniem urządzeń elektronicznych
Poza znanymi już negatywnymi skutkami dla naszego zdrowia psychofizycznego, chciałabym skierować uwagę na problemy społeczne młodzieży. Młodzi ludzie bardzo lubią gry wideo (sama jako dziecko uwielbiałem grać na komputerze lub PlayStation), ponieważ mają wolny czas, ale bardzo często nieszkodliwe zachowanie może się zmienić, gdy grasz za dużo. Objawy to:
- niepokój lub drażliwość po grach,
- obecność uporczywych myśli o grach,
- zwiększony stres i bezsenność.
Z punktu widzenia relacji międzyludzkich osoby uzależnione od gier online wolą spędzać czas z przyjaciółmi poznanymi w sieci i uważają, że te relacje są znacznie bardziej realne i intensywne niż te w prawdziwym życiu. Bardzo często młodzi ludzie dotknięci tym uzależnieniem nie potrafią odróżnić świata realnego od wirtualnego. Ci, którzy dystansują się od społeczeństwa, nazywani są hikimimori. Jest to zjawisko, które od czasu pandemii bardzo się nasiliło, zwłaszcza we Włoszech.
Co należy wtedy zrobić? Właśnie dzięki takim dniom, jak Shutdown Day, buduje się świadomość, by nie marnować życia przed ekranem. Pamiętaj, że życie toczy się poza czterema ścianami twojego pokoju. Jeśli widzisz kogoś z takimi problemami, pomóż mu i zaproś go na wspólne wyjścia.
Na koniec zadam ci pytanie. Może racja, że dzisiaj trudno nie używać urządzeń elektronicznych, ale ile byś dał/dała radę wytrzymać bez nich?
Gaia Isola
Lubisz portal polonijny POLONIA TO MY? Dziękujemy!
Polub też nasz fanpage na Facebooku i udostępnij posty.
Powiedz o nas znajomym; jesteśmy też na Instagramie!