
Profesor Karolina Maria Adelajda Franciszka Ksawera Małgorzata Edina Lanckorońska wywodziła się z rodu hrabskiego i była jedną z najwybitniejszych przedstawicielek polskiej emigracji we Włoszech. Urodziła się 11 sierpnia 1898 r. w Buchberg am Kamp w Dolnej Austrii i zmarła 25 sierpnia 2002 r. w Rzymie. Była polską historyczka, nauczycielem akademickim Uniwersytetu Jana Kazimierza, a także żołnierzem Armii Krajowej.
Włoską sztukę odkryła w dzieciństwie podczas podróży do Florencji z ojcem, a w 1920 roku ukończyła studia w Wiedniu. Sześć lat później obroniła doktorat poświęcony malarstwu Michała Anioła. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Inny artysta już dla niej nie istniał. Tylko Michał Anioł.
Służyła sprawie wolności Polski i szerzeniu polskiej kultury. W dowód uznania jej zasług Ojciec Święty Jan Paweł II odznaczył ją Komandorią Orderu Świętego Grzegorza Wielkiego z Gwiazdą. Gdy w siedzibie Polskiego Instytutu Historycznego w Rzymie wręczano jej przyznany przez ministra spraw zagranicznych RP dyplom uznania „Za zasługi dla kultury polskiej na świecie”, powiedziała, że niczego wielkiego nie dokonała, a to, co zrobiła, było wypełnieniem obowiązku wobec Ojczyzny.
Podczas wojny została aresztowana i trafiła do tamtejszego więzienia, ale wstawiennictwo włoskiej rodziny królewskiej uratowało ją przed wyrokiem śmierci. Przeniesiono ją do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Tam starała się prowadzić wykłady z historii sztuki dla współwięźniów. Po zwolnieniu z obozu w kwietniu 1945 roku przeniosła się do Rzymu, gdzie jako oficer prasowy przystąpiła do 2 Korpusu Polskiego. Na życzenie generała Władysława Andersa zajęła się organizacją studiów dla byłych żołnierzy Korpusu. Dzięki niej ponad tysiąc Polaków mogło podjąć naukę na rzymskich, bolońskich i turyńskich uczelniach. Po zakończeniu wojny Karolina Lanckorońska zdecydowała porzucić pracę akademicką i poświęcić się pielęgnowaniu swoich zainteresowań. Swoim przeżyciom poświęciła książkę „Wspomnienia wojenne”.
W 1994 roku przekazała Ojczyźnie wartościowe dzieła sztuki należące do kolekcji rodu Lanckorońskich. Dzięki darom Wawel posiada obecnie najważniejszą kolekcję wczesnego malarstwa włoskiego w Polsce i jedną z najbardziej liczących się w Europie. Przekazała także wiele cennych obrazów i rysunków Zamkowi Królewskiemu w Warszawie, Bibliotece Jagiellońskiej, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Narodowemu w Warszawie oraz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Karolina Lanckorońska spoczywa na rzymskim cmentarzu Campo Verano przy bazylice San Lorenzo fuori le mura. Zgodnie z Jej wolą, w grobie czekała na Nią garść ziemi z Polski.
Adrianna Horodyńska
Lubisz portal polonijny POLONIA TO MY? Dziękujemy!
Polub też nasz fanpage na Facebooku i udostępnij posty.
Powiedz o nas znajomym; jesteśmy też na Instagramie!