Włochy to niesamowity kraj pod względem krajobrazowym. Jest on pełen pięknych zabytków, zapierających dech w piersiach małych miasteczek, które nieraz połączone są pięknymi drogami. Jeśli chcemy je zwiedzić, potrzebujemy jednak odpowiedniego środka transportu, którym może być właśnie motocykl. Dlaczego powinniśmy wybrać właśnie 2 kółka? Powodów jest kilka:

Sama podróż daje więcej emocji

Każdy, kto chociaż raz siadł za kierownicą motocykla, przyzna, że jazda mechanicznym rumakiem może przyprawiać o skrajne emocje nawet przy 50 kilometrach na godzinę, co w samochodzie raczej się nie zdarza. Powiew wiatru na twarzy, dźwięk silnika i to dają niepowtarzalne uczucie, które ciężko z czymkolwiek porównać. Wchodzenie w każdy zakręt to wielka frajda. To wszystko sprawia, że jazda staje się czymś więcej, niż tylko sposobem na dostanie się z punktu A do punktu B.

Mniejsze koszty

Mając często mniejsze silniki i będąc zdecydowanie lżejsze niż samochody, spalają też mniejsze ilości paliwa na kilometr, co skutkuje mniejszymi wydatkami. To pozwala na większą swobodę w planowaniu podróży i wycieczek, ponieważ to, co zaoszczędzimy na paliwie, możemy wydać na lepszy hotel lub drugą porcję deseru w restauracji czy barze.

Darmowy parking

W przypadku motocykli przy publicznych drogach Włoch parking jest zawsze darmowy, nawet w centrach miast, gdzie pełno jest parkometrów i miejsc płatnych dla samochodów. Często zdecydowanie łatwiej znaleźć też parking dla motocykla niż dla większego samochodu.

Mniejsze rozmiary

Ktoś mógłby się tu sprzeciwić, mówiąc, że mały samochód, taki jak bardzo popularny we Włoszech fiat 500, też wjedzie w każdą ulicę, ale jak kilka lat temu udowodnili dziennikarze brytyjskiego programu Top Gear, nawet taki mały fiat w ciasnych uliczkach centrum miasta jak na przykład Lucca, staje się pojazdem o ogromnych gabarytach. Można też napotkać uliczki tak wąskie, że przejazd jest możliwy wyłącznie motocyklem, dlatego też Mapy Google posiadają specjalny tryb dla motocyklistów, który pozwala na wykorzystanie takich oto skrótów. Dzięki mniejszym rozmiarom korki też stanowią mniejszy problem, pod warunkiem, że mamy wystarczająco dużo odwagi i umiejętności, aby lawirować między samochodami prowadzonymi przez Włochów, którzy nie słyną z kultury za kierownicą.

Przejedziesz praktycznie wszędzie

Nie mam tutaj na myśli bezdroży lub dróg o wyjątkowo kiepskiej nawierzchni (w tych wypadkach raczej trzeba użyć motocykla z wyższym zawieszeniem), ale o centrach historycznych miast. We Włoszech można często napotkać tak zwane ZTL czyli Strefy Ograniczonego Ruchu gdzie wjechanie samochodem bez pozwolenia skutkuje mandatem, ale nie tyczy się to ani motocykli, ani motorowerów (wyjątkiem są strefy ZTL-A1). Pozwala to na dojechanie często prawie pod zabytki lub miejsca, które chcemy zwiedzić.

Podsumowując: motocykl może być naprawdę wspaniałym środkiem transportu, który potrafi nadać charakteru każdej podróży, nawet takiej, która może się wydawać banalna. Może on być też bardziej ekonomicznym w eksploatacji i zwinniejszym środkiem transportu. Jednak odpowiedzi na pytanie: „czy naprawdę warto?” będziecie musieli udzielić sobie sami.

Miłej podróży

Jan Rzepka


Lubisz portal polonijny POLONIA TO MY? Dziękujemy!
Polub też nasz fanpage na Facebooku i udostępnij posty.
Powiedz o nas znajomym; jesteśmy też na Instagramie!