Czy zastawialiście kiedyś, dlaczego bufet nazywamy „szwedzkim stołem”, chociaż sami Szwedzi nie używają takiego zwrotu? Często w innych językach pojawia się właśnie słowo „bufet”, by opisać ten styl serwowania. Dlaczego więc Polacy lubią komplikować sobie życie?

Słownik języka polskiego PWN podaje następującą definicję:

  • bufet «stół zastawiony przekąskami, napojami itp., przy którym goście jedzą na stojąco»
  • stół szwedzki «sposób serwowania potraw, polegający na udostępnieniu ich w dużym wyborze do korzystania w dowolnej ilości»

Skąd pochodzi określenie „szwedzki stół”?

Jan Sobiepan Zamoyski

Jan Sobiepan Zamoyski

Wiąże się z legendą z XVII wieku, kiedy to Polacy musieli stoczyć niezliczoną ilość bitew z najeźdźcami, głównie Szwedami. Jedną z trzech twierdz, które zdołały stawić opór wojskom szwedzkim, był Zamość pod dowództwem Jana Sobiepana Zamoyskiego.

Szwedzki król Karol X Gustaw, widząc zwartą polską obronę przed atakami, szukał innego sposobu na zdobycie miasta. Wymyślił więc podstęp: poinformował Zamoyskiego, że wojska szwedzkie się wycofają, ale wcześniej Szwedzi chcieliby zjeść z obrońcami twierdzy pożegnalny posiłek w mieście. Zamoyski  wiedział, że to pułapka. Pozornie zaakceptował propozycję, ale zorganizował spotkanie na swój własny sposób.

Sobiepan wiedział, że jeśli wpuści Szwedów do miasta, twierdza zostanie zdobyta. Polska gościnność jednak nakazywała mu zadowolić szwedzkiego króla. Kazał więc rozstawiać w najbliższych wsiach pod murami stoły i podać najlepsze napoje i jedzenie, ale w organizacji całego tego przyjęcia zabrakło jednego elementu: krzeseł i ław, na których można by było usiąść i zjeść posiłek. Kiedy goście przybyli, byli w szoku: musieli jeść z talerzami w rękach i na stojąco. Sytuacja była tak niezwykła i szczególna, że z tego powstała legenda.

Opowiedziałam wam naszą polską legendę, ale jest wiele innych. A wy jaki lubicie sposób serwowania jedzenia? Bufet, na wynos, a może klasycznie?

Gaia Isola

 

 


Lubisz portal polonijny POLONIA TO MY? Dziękujemy!
Polub też nasz fanpage na Facebooku i udostępnij posty.
Powiedz o nas znajomym; jesteśmy też na Instagramie!